Wizja Toyoty zakłada tworzenie kompleksowych rozwiązań, które w przyszłości pozwolą nie tylko poruszać się w bezpieczny, oszczędny i ekologiczny sposób, ale także zasilać całe społeczeństwa, chroniąc nasze zasoby naturalne. Wierzymy, że wodór jest idealnym paliwem, które pozwoli nam osiągnąć i przekroczyć wyznaczony cel zerowej emisji.
W 2017 roku Japonia jako pierwszy kraj na świecie opracowała strategię wodorową. Obecnie większość państw pracuje nad rozwojem technologii wodorowej, której wdrożenie zostało podzielone na trzy fazy:
• Wykorzystywanie wodoru w transporcie
• Rozbudowa infrastruktury do tankowania wodoru
• Autobusy i ciężarówki napędzane wodorem
• Rozwój gałęzi gospodarki korzystającej z wodoru: transport kolejowy, transport morski
• Sieć do tankowania wodoru umożliwiająca swobodny transport
• Rozwój paliw syntetycznych na bazie wodoru, neutralnych dla środowiska
• Dalsza popularyzacja technologii w lotnictwie i transporcie morskim
Według projektu Polskiej Strategii Wodorowej w Polsce do 2025 roku planowany budżet na rozwój infrastruktury wodorowej to 2 miliardy złotych, w ramach którego mają powstać 32 stacje w największych aglomeracjach miejskich. Pozwoli to na bezproblemowe przemieszczanie się samochodem z napędem wodorowym po całej Polsce.
W przeciwieństwie do technologii stosowanej w autach elektrycznych niska masa wodoru pozwala wykorzystywać ogniwa paliwowe w transporcie, statkach, samolotach, a także w gospodarstwach domowych.
Samochody
Autobusy
Ciężarówki
Łodzie
Pociągi
Samoloty
Domy
Miasta
Poznaj istniejące i planowane ekscytujące pojazdy zasilane wodorem, które poruszają się lub będą się poruszać po drogach, wodzie i Księżycu.
Produkowany w Portugalii autobus miejski wykorzystujący napęd Toyoty Mirai. Zasięg: 400 km.
Amerykańska ciężarówka poruszająca się 24 h na dobę o zasięgu dochodzącym do 500 km.
Idealnie ekologiczny katamaran pozyskujący wodór z wody, tlen z powietrza i energię do elektrolizy z baterii słonecznych.
Pojazd księżycowy skonstruowany we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną JAXA o zasięgu do 10 000 km.