Wymiana filtra paliwa w samochodzie
Jak działa filtr paliwa?
Filtr paliwa jest ważnym elementem układu paliwowego samochodu, który ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia i cząstki mogące znajdować się w paliwie. W większości pojazdów stosuje się filtry paliwa z wkładem filtrującym wykonanym z materiałów porowatych, takich jak papier lub włókno szklane. Zasada działania jest bardzo prosta: paliwo przepływa przez filtr, a zanieczyszczenia zostają zatrzymane przez strukturę materiału filtrującego. Czyste paliwo dociera do silnika, gdzie zostaje zamienione w energię napędzającą auto.
W naszych samochodach stosowane są dwa podstawowe rodzaje filtrów paliwa: filtry wstępne i filtry główne. Filtry wstępne są umieszczone w zbiorniku, przed pompą paliwa. Ich zadaniem jest zatrzymywanie większych cząstek i zanieczyszczeń. Filtry te przeważnie nie podlegają wymianie lub wymienia się je wyłącznie w przypadku awarii pompy paliwa, gdyż mogą być z nią zintegrowane.
Filtry główne są umieszczone wzdłuż linii paliwowej. Służą do zatrzymywania drobnych cząstek i zanieczyszczeń mogących dostać się do paliwa podczas transportu lub do zbiornika w naszym aucie. W niektórych filtrach paliwa wykorzystuje się również separator wody. W przypadku, gdy w paliwie znajduje się wilgoć, oddziela on wodę od paliwa i zatrzymuje ją, zapobiegając jej przedostawaniu się do układu paliwowego.
Jak często należy wymieniać filtr paliwa?
W miarę upływu czasu i podczas intensywnej eksploatacji samochodu filtr paliwa zatrzymuje coraz więcej zanieczyszczeń, co może prowadzi do utraty drożności i wydajności. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtra paliwa zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. W większości przypadków oznacza to wymianę co 20 000-–40 000 kilometrów lub co 1–2 lata. Okres ten może się różnić w zależności od modelu auta i warunków eksploatacji.
Filtry paliwa szybciej zużywają się w silnikach Diesla niż w benzynach, gdyż olej napędowy jest bardziej narażony na zanieczyszczenia cząstkami, które mogą uszkodzić układ paliwowy. Najrzadziej filtr paliwa wymienia się w autach hybrydowych. Wynika to ze specyfiki ich pracy i faktu, że silnik spalinowy nie jest wykorzystywany przez cały czas podczas jazdy. Nowe modele Toyoty, takie jak Prius Plug-in Hybrid, oferują zasięg do 72 kilometrów w trybie EV. Oznacza to, że kierowcy regularnie ładujący swoje auto i poruszający się głównie na krótkich dystansach w mieście, mogą nie korzystać z silnika spalinowego nawet przez 80% czasu spędzonego w ruchu.
Jakie są objawy uszkodzonego filtra paliwa?
Uszkodzony lub niedrożny filtr paliwa może prowadzić do bardzo poważnych i kosztownych awarii. Jeżeli zauważymy, że auto gorzej reaguje na gaz, ma problemy z rozruchem, zaczęło zużywać więcej paliwa, szarpie lub występuje falowanie obrotów na biegu jałowym, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się naszym filtrem. Oto najczęściej występujące objawy jego uszkodzenia:
Spadek mocy silnika: zatkany lub uszkodzony filtr paliwa może ograniczać przepływ paliwa do silnika, co może prowadzić do spadku mocy i wydajności silnika. Silnik może być mniej responsywny i trudniej będzie nam przyspiesza
Trudności w uruchamianiu silnika: jeśli filtr paliwa jest zatkany lub uszkodzony, może wystąpić problem z uruchamianiem silnika.
Przerywanie pracy silnika: uszkodzony filtr paliwa może powodować przerywanie pracy silnika podczas jazdy. Silnik może się wyłączać lub tracić moc w przypadkach, gdy zapotrzebowanie na paliwo jest większe, np. podczas przyspieszania.
Nieprawidłowe działanie silnika na biegu jałowym: jeśli filtr paliwa jest uszkodzony, silnik może działać nierówno na biegu jałowym. Zbyt niskie obroty lub nieregularna praca silnika bez obciążenia to w większości przypadków wina awarii jakiegoś elementu układu paliwowego.
Wibracje lub drgania: uszkodzony filtr paliwa może prowadzić do wibracji lub drgań silnika. Jest to spowodowane nierównomiernym dopływem paliwa do jednego lub większej liczby cylindrów.
Wysoka temperatura silnika: jeśli filtr paliwa jest zablokowany, może to prowadzić do wzrostu temperatury silnika i przegrzania jednostki napędowej.
Ile kosztuje filtr paliwa?
Regularna wymiana filtra powietrza to realna oszczędność na paliwie.
Warto wiedzieć, że oryginalne filtry powietrza charakteryzujące się wysoką jakością wykonania mogą zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilka procent. W skali roku przekłada się to nawet na kilkaset złotych oszczędności. Pamiętajmy zatem o regularnej wymianie filtra powietrza, aby nie przepłacać za paliwo i cieszyć się z niezawodności naszych Toyot!
Aby skorzystać z możliwości wymiany filtra powietrza w serwisie Toyoty i dowiedzieć się więcej o oryginalnych częściach zamiennych zachęcamy do odwiedzin stron:
https://toyotadostawcze-bemowo.pl/serwis-i-akcesoria/oryginalne-czesci
https://toyotadostawcze-bemowo.pl/serwis-i-akcesoria/serwis-w-rozsadnych-cenach
https://toyotadostawcze-bemowo.pl/serwis-i-akcesoria/przeglad-okresowy