1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Hybrydy Toyoty zdominowały test rzeczywistego zużycia paliwa. Sześć modeli w Top10 rankingu, a Yaris Cross najoszczędniejszym autem
26 marca 2024

Samochody z napędem hybrydowym Toyoty zdominowały test rzeczywistego zużycia paliwa

6 hybryd Toyoty w Top10 rankingu, Yaris Cross najoszczędniejszym autem

Magazyn „What Car?” przetestował dostępne na rynku auta hybrydowe pod kątem rzeczywistego zużycia paliwa. Najlepiej w zestawieniu wypadły hybrydy Toyoty, które zajęły 6 miejsc w Top10. Zwycięzcą został Yaris Cross.

Producenci samochodów podają średnie zużycie paliwa zgodnie z obowiązującą od 2018 roku normą WLTP. Zgodnie z tymi wytycznymi badania są przeprowadzane w laboratoryjnych warunkach, takich samych dla każdego auta.

Magazyn „What Car?” postanowił sprawdzić, jakie jest średnie zużycie paliwa aut hybrydowych w prawdziwym ruchu drogowym. Przetestował dostępne na rynku hybrydy, stosując te same ustawienia klimatyzacji, świateł czy innych urządzeń elektrycznych. Testowa trasa biegła przez drogi miejskie i podmiejskie, a także przez autostradę, by jak najlepiej oddać użytkowanie auta przez przeciętnego posiadacza.

W teście brytyjskiego magazynu najlepiej wypadły hybrydy Toyoty. W czołowej dziesiątce zestawienia znalazło się aż 6 aut tej marki reprezentujących różne segmenty – od samochodów miejskich przez kompaktowe po rodzinnego SUV-a.

Yaris Cross z najlepszym wynikiem

Najbardziej ekonomicznym samochodem według tego zestawienia okazał się Yaris Cross. Miejski crossover z napędem 1.5 Hybrid Dynamic Force osiągnął wynik 4,70 l/100 km. Okazał się nie tylko najlepszym autem w obecnej edycji rankingu „What Car?”, ale też uzyskał najlepszy wynik w historii pomiarów prowadzonych przez redakcję. Co więcej, Yaris Cross zaimponował także średnim zużyciem paliwa w mieście, które wyniosło 2,73 l/100 km.

Na drugiej pozycji uplasował się hybrydowy Yaris z niemal identycznym wynikiem jak zwycięzca. Testowe średnie zużycie paliwa wyniosło w przypadku tego modelu 4,72 l/100 km.

Na ósmym miejscu w rankingu znalazła się Toyota Corolla TS Kombi w wersji 2.0 Hybrid Dynamic Force 196 KM. Kompakt z 5. generacją napędu hybrydowego osiągnął średnie zużycie paliwa na poziomie 5,72 l/100 km.

Listę Top10 zamyka model RAV4 z układem 2.5 Hybrid Dynamic Force 218 KM FWD. SUV Toyoty w teście średnio zużył 5,76 l paliwa na 100 km.