1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Urban SUV Concept
4 grudnia 2023

W Brukseli zaprezentowano Toyotę Urban SUV Concept

Zapowiedź nowego miejskiego elektrycznego SUV-a na europejski rynek

Na Kenshiki Forum w Brukseli Toyota pokazała swój nowy pojazd o nazwie Urban SUV Concept stanowiący zapowiedź modelu produkcyjnego, który zadebiutuje w pierwszej połowie 2024 roku. Będzie to jedno z sześciu aut z nowej linii BEV Toyoty. Samochód będzie się charakteryzował odważną stylistyką i funkcjonalnym wnętrzem. Do wyboru będą wersje z napędem na przód lub na cztery koła, a także dwie baterie o różnych pojemnościach.

Nowy model Toyoty – Urban SUV Concept – jest jednym z elementów strategii marki polegającej na promowaniu samochodów z napędem elektrycznym (BEV) w Europie. Koncept ten stanowi zapowiedź nowego modelu z napedem elektrycznym, który ma się pojawić na rynku w 2024 roku. Będzie on reprezentował segment B-SUV, który według przewidywań Toyoty będzie jednym z najważniejszych segmentów dla pojazdów elektrycznych w Europie. Będzie to najmniejszy model w nowej linii sześciu aut z takim napędem.

Warto podkreślić, że Toyota już teraz ma silną pozycję w segmencie B-SUV za sprawą hybrydowego Yarisa Cross. Opierając się na doświadczeniach tego najpopularniejszego w swojej klasie modelu, inżynierowie marki opracowali elektryczny SUV odpowiadający potrzebom europejskich klientów. Pojazd ten – jak i wszystkie modele Toyoty – będzie się też charakteryzował najwyższym poziomem jakości, trwałości i niezawodności.

Stylistyka i możliwości rasowego SUV-a

Co wyróżnią nową Toyotę Urban SUV Concept? Pojazd ten łączy nowoczesną stylistykę auta elektrycznego z sylwetką rasowego SUV-a. Nadwozie o mocno zarysowanych nadkolach ma 4300 mm długości, 1820 mm szerokości i 1620 mm wysokości. Wysoka pozycja za kierownicą zwiększa widoczność.

Samochód będzie dostępny zarówno z napędem na przednie koła (FWD), jak i na obie osie (AWD). Do wyboru będą też baterie o różnej pojemności, dające klientom wybór w kwestii zasięgu na jednym ładowaniu.

Nowa Toyota Urban SUV Concept jest częścią wielotorowej strategii marki. Jej głównym celem jest osiągnięcie neutralności węglowej przy pomocy szerokiego wyboru praktycznych samochodów z napędami bezemisyjnymi, w tym również zasilanymi alternatywnymi paliwami. Dla Toyoty priorytetem jest nieustanne dostosowywanie oferty do potrzeb klientów i wymagań danego rynku. Tylko w ten sposób – zdaniem producenta – można realnie ograniczyć, a następnie wyeliminować emisje CO2 w transporcie.

Do 2026 roku na europejski rynek zostanie wprowadzona nowa linia sześciu bateryjnych samochodów elektrycznych Toyoty. Pozwolą one zrealizować główne cele marki – oferować wyłącznie bezemisyjne aut do 2035 roku, a do 2040 roku osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną.

Więcej informacji na temat nowego modelu opartego na Urban SUV Concept zostanie podanych w 2024 roku.